Sport to możliwość spędzenia aktywnie czasu, odreagowania po długim dniu pracy i zadbania o odpowiednią figurę. Stał się on nierozerwalną częścią naszego życia. Jednak w czasie uprawiania sportu narażeni jesteśmy na urazy i kontuzje, które dotykają także naszych zębów. Podczas szaleństwa na rowerze, rolkach, czy w trakcie gier zespołowych nietrudno o upadek i jego przykre konsekwencje. Wiosna to doskonały czas na kontrolę stanu uzębienia i ewentualne leczenie ubytków. Podczas wizyty u stomatologa można zasięgnąć fachowej wiedzy na temat sposobów zabezpieczenia zębów podczas wysiłku fizycznego.
Do dyspozycji każdego fana sportu są trzy rodzaje ochraniaczy na zęby – stock, termoutwardzalne i wykonywane na indywidualne zamówienie u stomatologa. Ochraniacze typ „stock” dostępne są w punktach z akcesoriami sportowymi. Są one uniwersalne, nie dopasowują się do kształtu zgryzu, co znacząco zmniejsza ich skuteczność. Termoutwardzalne ochraniacze lepiej przylegają do zębów, jednak nie zabezpieczają ich tak dobrze, jak ochraniacze dobrane przez dentystę. Takie profesjonalne zabezpieczenie przed ścieraniem szkliwa i wibracjami jest niezbędne dla osób pasjonujących się rajdami samochodowymi i motorowymi, a także sportami siłowymi jak kulturystyka czy podnoszenie ciężarów.
Brak ochraniaczy zwiększa ryzyko kontuzji. Najczęstsze urazy zębów to zwichnięcia, wybicia, złamania lub pęknięcia. Dochodzi do nich przede wszystkim w trakcie uprawiania sportów kontaktowych, takich jak piłka nożna, piłka ręczna lub koszykówka. Uszkodzenia zębów są niezwykle powszechne wśród bokserów, hokeistów, a także miłośników sportów ekstremalnych. Gwarancją powodzenia leczenia urazów zębów jest natychmiastowe działanie – postawienie fachowej diagnozy i podjęcie leczenia. W żadnym wypadku nie należy odwlekać wizyty u stomatologa stosując domowe sposoby, gdyż może to doprowadzić do nieodwracalnych szkód.
Na dolegliwości związane z bólem zębów wynikających ze skoków ciśnienia narażeni są entuzjaści wspinaczki wysokogórskiej, spadochroniarstwa i nurkowania. Przyczyną dyskomfortu są źle wykonane wypełnienia zębów i kanałów lub nieprawidłowy zgryz uniemożliwiający regulację ciśnienia w uchu wewnętrznym.
Jeśli chcieliby Państwo uzyskać więcej informacji o zabezpieczeniu zębów w czasie uprawiania sportu serdecznie zapraszamy na wizytę w Ośrodku Implantologii i Stomatologii Dziecięcej „Mój Dentysta”, gdzie wyspecjalizowani stomatolodzy pomogą dobrać odpowiednią ochronę, by ulubiona aktywność łączyła się tylko z przyjemnościami.
Ścigasz się? Chcesz oszczędzić na częściach? Zobacz turbosprężarki po regeneracji …