W wyścigu o organizację letnich igrzysk olimpijskich w 2000 roku, Sydney pokonało Manchester, Stambuł, Pekin i Berlin. Australijczycy postanowili przygotować imprezę olimpijską z największym rozmachem – udało się to zrobić, Juan Antonio Samaranch stwierdził, że XXVII igrzyska olimpijskie były najlepiej przygotowaną olimpiadą w historii, padło na niej kilka rekordów oprócz tych, osiągniętych w sportowych rywalizacjach – liczba sportowców, ilość krajów uczestniczących, ilość dyscyplin, w tym kilka nowych, oraz ilość konkurencji. W olimpiadzie wzięli udział sportowcy ze 199 krajów – Afganistan, ze względu na dyskryminację kobiet spowodowane rządami talibów nie został dopuszczony do udziału. Niestety, medale zdobyli sportowcy z jedynie 80 krajów. Może niewiele osób pamięta, że olimpijski medal w Sydney zaprojektowany był przez polskiego rzeźbiarza, Wojciecha Pietranika. Dla potrzeb igrzysk wybudowano kilkanaście nowoczesnych obiektów, a przygotowania do olimpiady zakłócone były protestami Aborygenów, którzy w ten sposób chcieli zwrócić uwagę świata na pogarszające się warunki swojej egzystencji w Australii. Mimo incydentów, olimpiada została przeprowadzona wręcz wzorowo.
Igrzyska olimpijskie w Sydney w 2000 roku przeszły do historii jako najlepiej przygotowane i z największym rozmachem. Polskimi akcentami, bardzo ważnymi podczas tej olimpiady są dwa fakty – projektantem największego stadionu na powietrzu, który był areną wielu olimpijskich zmagań jest Polak, Edmund Obiała. Stadion mieści 110 tysięcy widzów, nie jest zadaszony, ale jego konstrukcja zapobiega padaniu cienia na murawę, co daje doskonałą możliwość transmisji zawodów. Drugim polskim akcentem są medale olimpijskie, które zostały zaprojektowane przez polskiego rzeźbiarza, Wojciecha Pietranika. Możemy być dumni z tych dwóch nazwisk, które na stałe zapisały się w historii igrzysk olimpijskich. Drugą, okazałą budowlą przeznaczoną na zawody było Centrum Sportów Wodnych, wszyscy zgodnie orzekli, że jest to najlepiej zaprojektowany i najładniejszy obiekt tego typu. 10-torowy basen, niemal 18 tysięcy miejsc na trybunach, specjalny system filtrowania wody. Z obiektu i dziś korzystają wszyscy chętni – basenów jest w nim kilka. Football stadion, to miejsce dla piłki nożnej ale także do przeprowadzania zawodów gry w krykieta. Często odwiedzane przez mieszkańców Sydney i turystów – w pobliżu znajduje się sporo restauracji, barów, okoliczny teren służy rekreacji. Kolejnym wielkim olimpijskim obiektem jest Centrum Tenisowe, gdzie znajduje się kilka kortów do zawodów i kilka szkoleniowych.
Jak wiele spektakularnych budowli architektonicznych, tak i budynek opery w Sydney przez wiele lat budził kontrowersje – dziś już nikt nie ma wątpliwości, że budynek zaprojektowany przez duńskiego architekta, Jorna Utzona, jest jednym z najpiękniejszych i najbardziej charakterystycznych budowli świata. Gdy z pośród 230 nadesłanych prac konkursowych na projekt opery wybrano właśnie ten, architekt był nikomu nie znanym, początkującym projektantem. Dziś, jego projekt uważany jest za jeden z Cudów Świata, a opera jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych na świecie budynków. Budynek, składający się głównie z betonu, szkła i metalu, był bardzo trudny w realizacji, budowa trwała ponad dziesięć lat. Dziś, jest to jedno z miejsc, które turyści umieszczają na liście atrakcji Sydney – w sali koncertowej są miejsca dla 2700 osób, a w operowej dla 1500. Znajdują się tu także największe na świecie organy mechaniczne, w których skład wchodzi aż 10500 piszczałek. Zmęczony zwiedzaniem turysta znajdzie tu także wiele sklepów z pamiątkami, kilka restauracji i kilka barów. Swoim pięknem i odbiciem w wodzie, opera przyciąga zarówno w dzień jak i w nocy. Białe żagle są charakterystycznym punktem Sydney, a oświetlone w nocy sprawiają, że opera wygląda jeszcze piękniej niż za dnia.